Абонирай се за бюлетин! Специални кодове за отстъпка само за абонирани клиенти!

Добре дошли в нашия магазин
Начало ИГРАЧКИ ЗА НАВЪН ДРУГИ ИГРАЧКИ ЗА НАВЪН Goki - Игри със стъклени топчета

Goki - Игри със стъклени топчета

  • Подходяща възраст: 3+
  • Диаметър на таблата: 12 см
  • Материал: Дърво и стъкло
  • Комплектът включва: 32 части
  • Време за доставка: Един работен ден
  • БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА!
    Валидно за всички поръчки над 99.99 лв.


    Ако откриеш по-добра цена, сподели с нас тук и получи индивидуална отстъпка!


    Трудно Ви е да поръчате?
    Обадете се на 0883388068 сега!

  • Марка:
  • Код:
    63947
  • Тегло:
    0.410 кг
Цена: 22.90лв.
ИЗЧЕРПАН, ОЧАКВАМЕ НОВИ ДОСТАВКИ
Добави в желани

Игри с топчета за вкъщи и навън.

Разиграване, целене, перване на топчетата - всичко това са имена за една и съща игра - игра, която пленява децата с еднакъв ентусиазъм и различни версии от столетия насам, в почти всички страни по света. Записахме за вас най-важните й правила и сме абсолютно сигурни, че вие също ще прекарате часове забавление с колоритните й стъклени или глинени топчета.

Уцели дупката

В земята се изкопава малка дупка, например с тока на обувката. Ръбът й се дооформя с ръце, така че топчетата да могат лесно да влизат в нея. Ако играта се провежда в стая, то таблата на топчета играе ролята на дупка. За да се определи редът, в който ще играят участниците, се провежда предварителен кръг. От разстояние 3 м, всеки играч по ред хвърля от 1 до 3 топчета (играчите предварително решават колко на брой), като се старае да ги вкара точно в дупката (или в таблата). Участникът, чиито топчета са най-близо до дупката или в самата дупка, започва пръв играта, а останалите се редуват след него според това, колко точни са били - на какво разстояние са топчетата им от целта. Ако топчетата на двама или повече участника са попаднали на еднакво разстояние от дупката, или в самата нея, то тези участници хвърлят още веднъж или няколко пъти, докато се определи кой ще започне пръв. Същинската игра се състои в "тласкане" и "перване" на топчетата. Тласкането се извършва със страничната част на показалеца - но трябва просто да тласнете топчето, а не да го водите с пръста си. Играчът, който започва пръв, си избира едно топче и го тласка, стараейки се само с 1 "изстрел" да го вкара в дупката (или таблата). Ако успее, избира ново топче и тласка отново - редът на следващия играч идва, когато първият сгреши или пропусне целта. По този начин се изреждат всички участници. Победител е онзи играч, който вкара последното топче в дупката. Той може да получи всички топчета, а играта може да продължи с нов кръг.

Игра с линия (без картинка)

На земята се начертават две паралелни линии на разстояние 1-2 м. Ако играта се провежда в стая, то вместо линии се опъват паралелно две връвчици или канап. Участниците застават зад едната линия и хвърлят в посока към другата - целта е топчетата да спрат максимално близо до втората линия или пък направо върху нея. Играчът с най-точния изстрел става победител и може да получи за награда топчетата, с които са играли останалите участници. Ако няколко участника имат еднакво точен резултат, играта продължава до излъчване на ясен победител.

Окопи 

Тук се хвърлят едновременно не едно, а няколко топчета - 2 или 4, като броят се определя от участниците предварително. От разстояние 2 м, всеки играч поред хвърля едновременно топчетата, стараейки се с този един изстрел да ги вкара в дупката (таблата). Само топчетата, които влязат вътре, се отчитат като точки. Победител е онзи играч, който има най-много вкарани топчета - за награда, той може да получи топчетата на останалите. И отново - при равен или неясен резултат, играта продължава до излъчването на победител.

Камък (без картинка)

За играта е нужен едър камък с една по-заравнена страна, или още по-добре - здрава строителна тухла. От 2 м разстояние, участниците хвърлят едно след друго по 10 топчета към камъка (тухлата), като целта е те да стигнат най-близо до него, но без да го ударят. Ако топчето на някой играч удари или докосне камъка, той трябва да даде по 1 малко топче на останалите играчи, т.е. отнемат му се "наказателни точки". Когато всички топчета биват хвърлени, победител става играчът с най-точен резултат; за награда, той може да получи всички топчета, участвали в играта.

Мишена (без картинка)

За начало на играта, един от участниците хвърля на земята едно от големите топчета. От разстояние 5 м, всеки играч по ред хвърля топче към голямото, стараейки се да го уцели. Всеки път, когато някой играч успее да го направи, той получава от останалите по 1 малко топче като награда. Ако след първия кръг (първото изреждане на участниците) никой не успее да уцели голямото топче, то за втория кръг всички участници се преместват по-близо към него с 1 крачка. Ако и след втория кръг никой не е уцелил мишената, играта започва отначало.

Вкарване на голове

Изкопава се дупка с диаметър 5 см, или таблата за топчета се поставя на земята. Построява се футболна врата - от двете страни на дупката (таблата), на разстояние 5 см, се поставят две дъсчици, клечици или тухли. От разстояние 5 м, всеки участник по ред хвърля по 1 топче, стараейки се да вкара гол - ако успее, получава 5 точки. Ако уцели вратата, но не и дупката, получава 1 точка. Ако не уцели изобщо, то нито печели, нито губи точки. Играят се 5 кръга (5 изреждания на участниците); играчът с най-много точки общо от всички кръгове става победител и получава по 1 топче от останалите играчи.

Рикушет - хвърляне срещу стена

На 30 см от стената се изкопава дупка с диаметър 7см, или се поставя таблата за топчета. В предварителния кръг, участниците се редуват като всеки от тях хвърля едно след друго 3 топчета към стената, с цел те да се ударят в нея, да отскочат и да влязат в дупката (таблата). Участникът с най-точен резултат започва играта. Редът на всеки следващ играч идва, когато предходният пропусне целта с едно от 3те си топчета. Играчът, който вкара последното топче в дупката (таблата), става победител и може да получи всички топчета, участвали в играта.

Игра на кръг

На земята се очертава малък кръг с диаметър 25 см, а около него - голям кръг с диаметър 2 м. Ако се играе в стая, то кръговете се "очертават" с връв или канап. В по-малкия кръг се поставят 2 или 3 топчета, разположени произволно. Участниците застават зад линията на външния кръг и по ред хвърлят топче, стараейки се да уцелят някое от топчетата във вътрешния - но така, че то да се изтърколи извън него. Топче, което е извадено от вътрешния кръг по този начин, става печалба на играча, който е направил хвърлянето. Ако играчът не успее да извади нито едно топче от вътрешния кръг, то той остава само с топчетата, които хвърля. Играта свършва, когато във вътрешния кръг не останат топчета - а победител е играчът, събрал най-много такива.

Игра по цифри

На земята се начертава игрално поле, състоящо се от 13 квадрата с размер 20х20 см. Всеки квадрат се бележи с различен брой точки, които да се печелят чрез него. Например, най-горният (най-далечен и най-труден за уцелване) квадрат може да получи най-високия брой точки. От разстояние 3-4 м, играчите хвърлят по ред по 1 топче, стараейки се да уцелят квадрата с желаната от тях печалба. Ако някое топче застане на линията между два квадрата, точки не се печелят. Получените от всеки играч точки се записват и събират - победител е онзи от тях, който има най-висок резултат, когато топчетата свършат.

Перване на топчетата с пръст

Начините за задвижване на топчетата са два:

1. тласкане със страничната част на показалеца и
2. перване с предната част на показалеца.

Между другото:

Дори ако времето навън е лошо, играта с топчета е напълно възможна. Поставена на пода, купата за топчета става чудесен заместител на изкопаната дупка. Но защо топчетата в колекцията са толкова различни на вид?

На 1во място, всяко топче има съответна обменна стойност. Например, можете да размените 4 малки топчета от колекцията си за 1 голямо, или пък 1 топче от по-специален вид за няколко по-обикновени. И което е особено важно: можете да разменяте топчета, за да останете в играта. Ако са ви останали например само 3 големи топчета, защото сте изгубили останалите в процеса на игра (не винаги се случва да печелим!), то можете да размените някое от тях, или пък и трите, и да получите много на брой по-малки топчета, с които да можете да играете отново... и даже да спечелите обратно онова, което сте изгубили. Разбира се, можете да играете и направо с големите топчета. Природата им е такава, че се търкалят много добре - а понеже са с висока ценност, играта става двойно по-вълнуваща. На 2ро място, освен различната си обменна стойност, топчетата имат и различна роля - обикновено малките и средни по размер се използват за стрелба, а големите за мишена (в "Игра на кръг", "Мишена").

Има ли други начини за задвижване на топчета освен тласкането и перването?
Разбира се, че има! Освен със страничната част на показалеца, можете да удряте топчетата също и с нокътя на показалеца или на средния пръст. За да придадете по-висока скорост, можете например да притиснете показалеца зад палеца и рязко да го освободите, удряйки топчето и пращайки го бързо напред. Има и един специален трик, който можете да правите със стъпалото си - стига да балансирате добре. Поставете върха на обувката си точно зад топчето, а после с другия си крак ритнете петата на първия - топчето ще получи един доста здрав начално ускорение.

Ето че вече научихте много начини на забавление с чудесните топчета в тази торбичка. И ако накарате въображението си да работи заедно с тях, ще разберете защо децата и топчетата са неразделни от векове. Можете например да си построите трасе за топчета от дъски и пясък, или да възпитате търпението си, пускайки ги по рамка с улеи и препятствия, или да ги превърнете в елементи от някаква структура (например, да си направите мелница за пясък), или да ги използвате за някаква друга, измислена лично от вас игра - има толкова много идеи, които чакат да им обърнете внимание!

  • Комплектът съдържа: 31 топчета и табла

Желаем ви много часове на наслада с вашите топчета!

Файл Информация
Ръководство [PDF, 714.24 KB]

Нови продукти

Най-продавани